Trade Deadline 2017
Co Hawks potřebují a jaké mají možnosti?
Prioritou s blížící se přestupovou uzávěrkou by pro Stana Bowmana mělo být posílení útoku. Opět se často setkáváme se situací, kdy v zápase ofenzivně dominuje pouze jeden útok, stará známá PAK line, tedy útok Panarin-Anisimov-Kane. Už v loňském play-off se ukázalo, že to nestačí a k cestě vyřazovacími boji je potřeba mít kvalitnější hráče v rámci celé sestavy. Ano, velkou měrou k zisku Stanley Cupu může přispět právě bottom 6. Kvalitními hráči v prvních dvou formacích totiž disponuje většina klubů, ale rozdíl tvoří, i když mnohdy ne úplně viditelný, ale rozhodně ne zanedbatelný, rozdíl hráči třetího a čtvrtého útoku.
Posledním vítězem Stanley Cup jsou Pittsburgh Penguins. Kromě toho, že v prvních dvou útocích měli Pens Sidney Crosbyho a Evgeni Malkina, jak vypadala jejich bottom 6?
Sharp-Vermette-Teravainen
Desjardins-Kruger-Shaw
Stejně tak v roce 2013, kdy bottom 6 tvořili hráči jako Saad, Bolland, Frolík, Kruger a Stalberg. Kvalit těchto hráčů současní forvardi působící v Chicagu nedosahují (až na Marcuse Krugera, který je stále tím dobrým Marcusem Krugerem).
Jaké jsou tedy možnosti jak tým posílit? Projdeme si několik hráčů, jejichž jména byla v souvislosti s Hawks v posledních dnech zmíněna.

Jedním z prvních možných cílů byl Jarome Iginla. Už pomalu dosluhující veterán s vysokým platem 5,333 milionu dolarů. Věřím, že to byl jen výstřel do tmy a touto cestou Bowman při TDL nepůjde. Iginla už dávno není tím, čím býval, navíc jsme se o tom mohli přesvědčit na vlastní oči v posledním zápase, kdy Hawks hráli v Denveru, tedy aspoň ten, kdo si ho na ledě vůbec všimnul.
Spekulace o Iginlovi zahrnovaly i možný transfer Mariána Hossy. Při pohledu na klasické i pokročilé statistiky Jarome Iginly snad jen můžeme doufat, že to byla čirá spekulace a k přestupu kanadského útočníka nedojde.
Nicméně, dál už to jsou trochu zajímavější jména, která byla, nebo jsou, spojována s Blackhawks.

Simmondsova
vizitka může vypadat na první pohled hezky. 34 bodů ve 46 zápasech je pěkných.
Nicméně hned 50 % bodů má Wayne Simmonds z přesilových her, které Flyers
fungují náramně. Při přesilovkách Simmonds výborně uplatňuje svou postavu
v předbrankovém prostoru, ale hodně těží z kreativity dvojice
Giroux-Voráček. Při hře 5v5 už to tak slavné není. Se Simmondsem na ledě je
Philadelphie pod palbou soupeřů, o tom svědčí i jeho CA60, které má 63,0! Bez
něj si Flyers vedou ve střelecké bilanci o něco lépe, když jeho CF% rel. (poměr
mězi CF% se Simmondsem na ledě a bez něj) je -2,8. Ani jeho bodová produkce při
hře 5v5 není, kdo ví jaká. Jeho 1,2 bodu na 60 minut není ani průměr hráče
z 3. útoku, a to Simmonds nastupuje v TOP6, kde jeho nejčastějšími
spoluhráči jsou Brayden Schenn, Travis Konecny a Claude Giroux.

Sharp sice naskočil do sezóny, nicméně ke konci října přišel otřes mozku, ze kterého se dostával téměř měsíc a do zápasů naskočil znovu až ve druhé polovině listopadu, než však opět musel vynechat téměř celý prosinec. Teď to vypadá, že už je opět na trvalo zpět v sestavě Stars, kteří jsou zatím překvapivě mimo play-off. Sharp hodně času tráví ve třetí formaci vedle Radka Faksa. Jejich útok má hodně defenzivních povinností a často začíná střídání v obranném pásmu (formace Shore-Faksa-Sharp začíná v obranném pásmu hned 42,2 % vhazování). Několik utkání odehrál i vedle Jasona Spezzy a Patricka Eavese, kde měl téměř opačnou roli. Jeho statistiky jsou tak trochu zkreslené právě defenzivnějším využíváním. Přestupem do Chicaga by se však Sharp vrátil do známého prostředí a pro play-off by jistě přinesl spoustu zkušeností a tolik kýžený upgrade v rámci bottom 6. Určitě by se hodil i na přesilové hry. Problémem by mohl být jeho vysoký plat, který by Chicago nemělo bez větších pohybů na soupisce jak zvládnout. Věc, kterou možná někdo neví, je však ta, že při tradech v průběhu sezóny se novému týmu nezapočítává celý plat hráče.
Příklad právě u Patricka Sharpa:
Z jeho 5,9 milionů by se tedy nepočítala celá částka, ale jenom část, podle toho kolik zbývá dní do konce základní části (tomu se říká prorated salary cap) při proběhnutí tradu. Funguje to tak, že se cap hit daného hráče vydělí celkovým počtem dní trvání základní části a poté se tato "denní" částka vynásobí zbývajícím počtem dní. To potom dá vyslednou remaining salary (zbývající plat), kterým hráč při přestupu zatíží svůj nový tým. I tak by však v případě Sharpa bylo nutné, aby si Dallas část jeho platu ponechal.

Ano, i James van Riemsdyk, brart obránce Hawks Trevora van Riemsdyk, byl zmíněn ve spekulacích týkajících se Chicaga. Nicméně, osobně jeho příchodu dávám hodně malou pravděpodobnost. Toronto prahne po vylepšení obrany, a to především po obránci s pravým držením hole. Takových Chicago moc nemá. V prvním týmu pouze trojici Seabrook, Rozsíval a TvR. Na farmě v úvahu příchází Ville Pokka. Motivací pro příchod van Riemsdyka by ze strany Chicaga mohl být nadcházející expansion draft, kdy by van Riemsdyk byl použit pro play-off a právě pro Vegas by byl zajímavou možností, když by se ho Hawks rozhodli nechránit.
Celé Toronto zažívá zatím výbornou sezónu, na které mají velký podíl především nováčci v řadách Maple Leafs. I van Riemsdyk však zatím přispívá solidním dílem. Za 60 minut pobytu na ledě při hře 5v5 sbírá 2,6 bodů, což je více než kdokoliv v týmu Hawks (nejlepší Artem Anisimov sbírá 2,1 bodů za 60 minut). Van Riemsdyk by byl hodně zajímavou akvizicí, ale pro Hawks asi za hodně vysokou cenu.

Od křídelních hráčů se nyní přesuneme k centrovi. Martin Hanzal je jedním z nejčastěji zmiňovaných jmen, ne jenom v souvislosti s Blackhawks, ale téměř s každým týmem, který chce dojít v play-off daleko. Po sezóně českému centrovi doběhne kontrakt s cap hitem 3,1 milionu a je tak ideální posilou právě pro play-off. Chicagu by příchod Martina Hanzala dal další možnosti. Například přesun Marcuse Krugera na křídlo a vytvoření ultimate shutdown formace Kruger-Toews-Hossa. Hanzal je kvalitním two-way centrem, který by Hawks pomohl jak v přesilové hře, tak i v oslabení. V Arizoně má těžkou pozici, proto jeho čísla nevypadají úplně nejlépe, ale kvalitu plnit roli centra druhé nebo třetí formace určitě má.
Na konec jsem si nechal tři asi nejzajímavější jména. Všichni tři mají smlouvu pouze do konce této sezóny a pro Hawks s velmi výhodným (tedy nízkým) platem.

Radim Vrbata působí stejně jako Martin Hanzal ve slabé Arizoně. I tak je schopen bodovat, když za 60 minut pobytu na ledě při hře 5v5 sbírá 1,8 bodů. Do Chicaga by Radim Vrbata přinesl zkušenosti a určitě i kvalitu. Využitelný je Vrbata i do přesilové hry a není to tak dlouho, kdy zářil vedle bratří Sedinů ve Vancouveru. S lepšími spoluhráči a správným využitím by se v Chicagu jistě neztratil. Hawks by ho mohli využít jak v top 6, tak i v bottom 6. Příjemný navíc je i jeho nízký plat 1 milion dolarů.

Dalším
je P.A. Parenteau. Ten zažil trošku divoký začátek sezóny, když byl NY
Islanders dokonce umístěn na waiver list. Z toho si ho stáhli Devils. New
Jersey se opět hodně trápí, Parenteau však podává výkony hodné zájmu ostatních
týmů. Mezi odborníky na pokročilé statistiky je označován jako possesion
driver. A jeho advanced stats ukazují proč. Za 60 minut s ním na ledě
Devils vyprodukují 56 střeleckých pokusů, což je nejvíce mezi útočníky Devils.
Navíc s ním na ledě jsou na tom Devils s poměrem střeleckých pokusů
mnohem lépe než bez něj (CF% rel +6,9!). P. A. Parenteau je, stejně jako
Vrbata, schopen naskočit v top 6 i bottom 6. A se správnými spoluhráči by
mohl pravidelně bodovat. Jeho P60 je stejné jako u Vrbaty, tedy 1,8.

Thomas Vanek sice nebyl zmíněn přímo ve spojistosti s Chicagem, z týmu Red Wings je však hráčem s největší hodnotou s blížící se trade deadline. Pokud na tom tedy bude Detroit i v únoru podobně jako doteď, je velmi pravděpodobné, že se Thomas Vanek bude stěhovat.
Vanek zažívá zatím velmi vydařenou sezónu. Sbírá poměrně velké množství bodů - za 60 minut hry 5v5 hned 3,4! Pro Hawks by mohl být konečně vhodným levým křídlem pro Jonathana Toewse. Vanek má schopnosti jak zakončovatele, tak i výborného tvůrce hry. Pro Chicago by jistě dodal i kvalitu pro druhou přesilovkovou formaci. V Detroitu má pozici dělanou na míru, když dostává hodně startů v útočném pásmu (48,7 %). V Chicagu už takovou roli má Artemi Panarin, který, stejně jako Vanek v Detroitu, také téměř nenastupuje do obranného pásma a místo něho většinou alternuje Dennis Rasmussen nebo Marcus Kruger.
Závěrem
Před Stanem Bowmanem čeká několik hodně těžkých rozhodnutí a dní. Hawks si díky napnutému platovému stropu nemohou dovolit přivést kohokoliv. Ale s přepočtem salary capu by se i třeba takový Patrick Sharp vešel, pokud by si Dallas nechal část jeho platu. Druhou variantou je přívést dva levnější útočníky (někoho z trojice Vanek, Vrbata, Parenteau) - k tomu bych se přikláněl spíše. Právě na tuto trojici bych se zaměřil a zkusil dva hráče přivést.
Co to však bude Hawks stát?
Hawks se určitě budou vzdávat několika výběrů v následujících draftech. Ušetřen bude snad jenom výběr v 1. kole 2017, kdy se draft koná v United Center. Cena Thomase Vaneka, který "útočí" na pokoření hranice 60 bodů, by se mohla vyšplhat i k tomu výběru v 1. kole, v případě Hawks v roce 2018 a dál. Možná bude stačit 2. kolo, vše bude záviset na momentální situaci na trhu. Nedivte se, pokud Stan Bowman obětuje i nějakého prospekta jako loni v případě Marka Daňa.
V případě Radima Vrbaty nebo P.A. Parenteau by cena neměla být tak vysoká. Výběry ve 3. nebo 4. kole by takové hráče mohly do Chicaga přivést. Nicméně, tohle jsou čistě mé spekulace, nechme se překvapit co Hawks vymyslí tentokrát. Třeba to nakonec bude jméno, které nikdo nečekal...
Ještě si dovolím načtrtnout jak by to mohlo vypadat, pokud by se Hawks podařilo přivést dva ze zmiňované trojice:
TOP 6
BOTTOM 6
Všechna data jsou k 19. 1. 2017.
Zdroje: corsica.hockey, www.nhl.com