Brent Seabrook a jeho sezóna ...
... aneb velký rozdíl mezí tím, jak je vnímán fanoušky a jak je na tom ve skutečnosti.
Na první pohled se možná může zdát, že Brent Seabrook prožil vydařenou sezónu, když si vytvořil kariérní maximum v počtu bodů v základní části - 49 (14+35). Bohužel, k slušné ofenzivní části hry přidal ze své strany hodně špatnou defenzívu. Proč tomu tak bylo? Na to se společně podíváme.
Co se týče ofenzivní části, Seabrook patří k tomu lepšímu co NHL nabízí. Útočná část začíná už v obranném pásmu a pokud má Brent Seabrook puk na hokejce dokáže rozehrávat, spolu s Duncanem Keith, nejefektivněji z týmu. Nejefektivněji proto, že během 60 minut jeho pobytu na ledě 1,52 přihrávek z vlastního obranného pásma vede k přímému ohrožení branky soupeře střelou! Duncan Keith napočítá za 60 minut 1,51 přihrávek.

Když Seabrook rozehrává ve středním pásmu k ohrožení branky vede 0,74 přihrávek za 60 minut jeho pohybu po ledě. V útočném pásmu má Seabrook přihrávek sice 1,83 na 60 minut, ale v týmovém měřítku je až 7.! To znamená, že Seabrook v útoku tolik netvoří, je otázkou jestli toho není schopen nebo raději vystřelí.


Seabrook tedy tvoří hru primárně mimo útočné pásmo, tam už tolik tvořivý není. Na druhou stranu je velmi dobrý právě v tzv. 'transition game'.
Seabrook nejenže má solidní rozehrávku, ale i velmi kvalitní střelbu. Jak už jsem zmínil, tak v útočném pásmu není tak tvořivý, jako jeho kolegové v obraně, ale raději sám vystřelí. Seabrook má přímý podíl vstřelením gólu na 14% branek, když je on sám na ledě, to je, spolu s Viktorem Svedbergem, nejlepší procento z obránců Chicaga.

Po odchodu Patricka Sharpa také zaujal jeho místo v první přesilovkové formaci, tím narostl jeho čas na PP, a právě tady je klíč k tomu, proč zažil bodově nejúspěšnější sezónu! V přesilových hrách totiž nasbíral hned polovinu všech bodů - 25 (6+19)!

Pokud si to tedy celkově shrneme, tak Seabrook je v ofenzivní části hry platným hráčem, ať už jde o založení útoku, nebo o samotné ohrožení branky soupeře pokud je hra v útočném pásmu.
To by byla ta příjemná část ...
Co se týče defenzivní práce, a tím pádem v kombinaci s ofenzívou celkového přínosu pro tým, už je to v případě Brenta Seabrooka mnohem horší. Nejprve je potřeba si celou situaci zasadit do kontextu.
Brent Seabrook trávil největší část sezóny spárován s Trevorem van Riemsdykem a společně dokázali dát dohromady opravdu strašná čísla. Zde je i chyba Joela Quennevilla, který je nechal hrát společně. Ale ať už je důvod jakýkoliv proč je 'Coach Q' nerozdělil, byl to při hře 5 na 5 nejhorší obranný pár celé NHL v rámci puck possesion, tedy CF%!

41,2% znamená, že soupeř měl mnohem více střel než Chicago, pokud byl tento pár na ledě. Více střel, větší šance na gól. Více gólů, větší šance na výhru. Je proto důležité mít kontrolu nad hrou a mít více střel než soupeř. V tomto ohledu byl pár TvR-Seabrook hodně špatný.
Bez van Riemsdyka
měl Seabrook už lepší číslo - 50,1%. To už ukazuje na
vyrovnanou hru co se střel týče. Ale rozhodně to neznamená, že
by van Riemsdyk byl špatným hráčem. Trevor je stejně jako Brent
pravák a musel proto hrát na levé straně obrany s hokejkou
doprostřed hřiště, což mu působilo nemalé problémy. I van Riemsdyk dal dohromady mnohem lepší čísla bez Brenta Seabrooka a na své pozici pravého obránce, kdy má hokejku směrem k mantinelu.
Jak si tedy
Seabrook stojí vůči vlastnímu týmu? Na to nám odpoví pohled na
CF% rel, kde, bohužel, Seabrook patří k nejhorším v celé lize.
Číslo -5,13 ukazuje, že se Seabrookem na ledě se Chicago dostává
pod mnohem větší tlak, než když odpočívá na střídačce.
Seabrook má na svůj tým jen o něco méně negativní dopad než Luke
Schenn. Jen dodám, že CF% rel už je bráno v rámci celé sezóny, ne jenom v páru s van Riemsdykem.

Pokud se podíváme
na statistiku očekávaných branek (xGF%), tak van Riemsdyk se
dostal lehce přes 50%, tedy zhruba stejná šance pro Chicago i pro
soupeře. Seabrook však má xGF% pouhých 44%! To je druhé nejhorší
číslo v týmu mezi obránci. Ani v této statistice tedy neexceluje. Přidávám ještě tabulky s předpokládaným počtem vstřelených a obdržených branek na 60 minut času, u kterých bude Seabrook na ledě. Z toho vyplyne, že se očekává, že soupeř vstřelí více gólů než Chicago, když je Seabrook na ledě. To vlastně ukazuje už těch 44%, jen jsem to chtěl demonstrovat i přímo číselně, kolik gólů je očekáváno na 60 minut ice-timu Seabrooka.



To bylo několik statistik, které bohužel ukazují, že i přes své výborné ofenzivní statistiky Seabrook prostě nemá pozitivní přínos pro tým pokud jde o hru 5 na 5! V očích spousty fanoušků je jeho obraz zkreslen výborným bodovým ziskem. Co je však možná ještě horší než jeho aktuální výkony, je to, že už nyní, v 31 letech, vykazuje známky konstantního poklesu. A Seabrook má, dámy a pánové, kontrakt na dalších 8 let! 8 let! Mimochodem za 7 miliónu dolarů.
Co však můžeme očekávat od Brenta Seabrooka v další sezóně? Seabrook už není obránce do prvního páru, neměl by dostávat minuty odpovídající prvnímu nebo druhému obránci v hierarchii týmu a rozhodně by neměl dostávat defenzivně zaměřenou pozici v rámci obrany Chicaga. Jeho jediná kladná hodnota nyní leží v útočném pásmu soupeře.
Co tedy s Brentem
Seabrookem? Podle všech znaků je to hráč pro druhý pár, kde
bude mít čistě ofenzivní úkoly. A možná k tomu dostal během
léta naprosto ideálního parťáka - Briana Campbella! Campbell
je skvělý bruslař s výbornými technickými dovednostmi a velkým herním přehledem. V
poslední sezóně byl v rámci possesion nejlepším obráncem
Floridy. Společně se Seabrookem by tak mohli vytvořit velmi zajímavý a vyvážený pár. Jistě, Brian Campbell není úplný pes obranář, ale pokud držíte kotouč, tak vlastně ani žádného takového psa nepotřebujete. Nezbývá než doufat, že Brent Seabrook týmu splatí alespoň část svého kontraktu.