Michal Kempný, podařený podpis pro Chicago
Cesta Michala Kempného na zámořský led nezačala úplně nejšťastněji. Kempný byl trenérem českého národního týmu Josefem Jandačem vybrán do sestavy pro Světový pohár hned v první várce. V přípravných utkáních před SP dostával velký prostor a hrál výborně. Na samotném turnaji potom udělal jednu velkou viditelnou chybu proti Kanadě, po které si na něm smlsnul téměř celý národ, a nešetřil ho ani trenér Jandač.
Před turnajem byl vsazen do role, kdy měl být v rámci zadní linie ofenzivním lídrem, proti nejlepším hráčům z NHL, bez toho, aby odehrál jedinou minutu v NHL. A on se o to, minimálně první utkání, než přišla zbytečná, a i neoprávněná kritika ze všech stran, snažil. V Chicagu ho však nikdo nekritizoval. Věděli proč s ním podepsali smlouvu a nedělali závěry ze 3 odehraných utkání.
A v Chicagu si zatím mohou mnout ruce, jaký podpis se vyvedl. I když před sezónou všichni mluvili o tom, že od Kempného se nečekají velké věci hned od začátku, Michal Kempný se na odlišný hokej v NHL etabloval poměrně rychle. Pár zápasů sice tempu a menšímu ledu přivykal a nevyhnul se menším chybám, ale nyní už podává ustálené a solidní výkony.
Michal Kempný sice zatím moc neboduje, když má v 19 utkáních na kontě 2 asistence. Nenechte se tím však z různých článků, kde vám předloží právě pouze kolik času strávil v zápase na ledě, kolik měl bodů a jaké měl +/-, zmást. Dnešní hokej je totiž mnohem více a je velmi pravděpodobné, že pokud bude Michal pokračovat v tom, o čem budu psát dál, tak mu začnou přibývat i ty kanadské body.
Nejlepší v Chicagu?
Oporami v obraně jsou bezesporu i nadále Duncan Keith, Niklas Hjalmarsson nebo nově příchozí Brian Campbell, ale Michal Kempný odvádí, po boku Brenta Seabrooka ve druhém obranném páru, vynikající práci. Podle mnohých měřitelných ukazatelů vůbec nejlepší ze všech obránců.
Zde je porovnání všech obránců Chicaga (s vyjímkou Trevora van Riemsdyka) v rámci vybraných pokročilých statistik:

Pokud půjdeme krok za krokem, tak hned v CF60 (Corsi For 60), tedy generaci střeleckých pokusů za 60 minut, je Michal Kempný vynikající. Jako jediný z obránců Chicaga je na ledě u více než 60 pokusů za 60 minut směrem na branku soupeře.
Ruku v ruce s tím vlastně jde i jeho výborné číslo v rámci CA60 (Corsi Against 60), sřelecké pokusy soupeře za 60 minut. Čím více střílíte vy, tím méně se ke slovu dostane soupeř. Kempný totiž, opět jako jediný v týmu, drží pokusy soupeřů pod 50. S Kempným na ledě se soupeř Blackhawks dostane jenom k 46,3 střeleckým pokusům za 60 minut. To Michala řadí na celkové 5. místo mezi všemi obránci v NHL (150+ odehraných minut)!
Jeho
výborná čísla v CF60 a CA60 dohromady tvoří i vynikající CF%, tedy poměr
mezi střeleckými pokusy pro a proti. Michal Kempný má 56,5 % a opět je mezi
nejlepšími obránci celé NHL, na 6. místě.
Nad 50 % se Michal drží i v rámci SCF% (Scoring Chances For) a xGF% (Expected Goals For), tedy poměr předpokládaných vstřelených branek Chicaga a soupeře. V SCF% má 51 % a v rámci týmu ho to řadí na 2. místo, nejlepší je Niklas Hjalmarsson (53,7 %). Chicago tak má o něco málo více šancí na gól než soupeř. xGF% má 56,1 % a lepší než druhý Niklas Hjalmarsson je o více než 4 %!
S Kempným nebo bez?

Jak pozitivní dopad má na hru Blackhawks nám ukazuje tento obrázek. Ve všech třech ukazatelích je Chicago s Michalem Kempným na ledě nad 50 %! Pokud je však Kempný na střídačce je soupeř lepší než Chicago. Je tak mnohem pravděpodobnější, že pokud je Michal na ledě, bude se dít více pozitivních věcí ve prospěch Chicaga, než bez něj.
Dostal Seabrook vedle sebe toho pravého?
Před sezónou jsem napsal článek o tom, že Brent Seabrook za sebou nemá bůhvíjakou sezónu a že není top obráncem. Také jsem čekal, že vedle sebe dostane Briana Campbella a s ním po boku pookřeje. Nic takového se nestalo, alespoň dlouhodobě, ale i přes to Seabrook získal parťáka se kterým mu to klape. Brian Campbell totiž dostal na začátku sezóny "na starost" Gustava Forslinga a dalšího nováčka, právě v Michalu Kempném, dostal pod křídla Brent Seabrook.
Minulý rok Seabrook měl více partnerů, nejvíce času však strávil po boku Trevora van Riemsdyka. A vůbec jim to spolu nešlo. Letos je to zatím vedle Michala Kempného jiná píseň.

Pár Kempný-Seabrook je ve všech statistikách v kladných hodnotách, naproti hrozivým záporným v podání páru van Riemsdyk-Seabrook v loňském roce.
Zlatý důl
Vypadá to tak, že Chicago mělo opět šťastnou ruku při vytipování hráče z Evropy. Po Artemi Panarinovi prožívá výborný vstup, i když v tomto případě nevyjádřený bodově, Michal Kempný. Po povedené jednoroční anabázi v Ruské KHL se tak Michalovi daří i v dalším kroku jeho kariéry.
Navíc
ani v širším kontextu není Kempný nijak protěžován a jeho čísla tak
ukazují na jeho schopnosti a že se dokázal velmi rychle přizpůsobit zámořskému
hokeji. Joel Quenneville totiž dává všem obráncům zhruba stejnou pozici.
Nejméně střídání v útočném pásmu začíná Niklas Hjalmarsson (28,2 %), méně
startů v útočném pásmu než Kempný má už jenom dvojice Campbell-Keith.
Všichni obránci se ale pohybují v pár procentech.
Všechna použitá data jsou z corsica.hockey.